پایگاه مجازی استاد مرحوم محمد صدیق منشاوی

زندگی نامه،مجموعه عکس، فیلم و تلاوت های استاد محمد صدیق منشاوی(ره)

مجموعه تصاویر از خاندان منشاوی
ساعت ۸:۳٥ ‎ب.ظ روز شنبه ۳٠ امرداد ۱۳۸٩   کلمات کلیدی: تصاویر

دانلود مجموعه تصاویر از خاندان منشاوی-

پ.ن.سلام آقا سید احمد.خیلی ممنون از لطفتون.دست شما هم بابت عکس ها درد نکنه.ان شاءالله با نظرات سازنده شما و دیگر کاربران مطالب این وبلاگ روز به روز بهتر بشه.


 
تحلیل کلی تلاوت های استاد مرحوم محمد صدیق منشاوی(1)
ساعت ۸:۳۳ ‎ب.ظ روز شنبه ۳٠ امرداد ۱۳۸٩   کلمات کلیدی: تحلیل

در نشست واکاوی ابعاد فنی تلاوت‌های قرآن استاد «محمدصدیق منشاوی» عنوان شد که سبک این استاد قرائت قرآن از سبک‌های بسیار ممتازی است، و اگر جوانان بر روی سبک منشاوی کار کنند، این توانایی را خواهند یافت تا وارد اسلوب‌های دیگری شوند.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ایران (ایکنا) در نشست واکاوی ابعاد فنی تلاوت‌های قرآن استاد «محمد صدیق منشاوی» که با حضور استادان «عباس سلیمی» و «حبیب مهکام» از پیشکسوتان قرآنی و «محمد‌رضا ستوده‌نیا» از داوران بین‌المللی کشورمان در خبرگزاری ایکنا برگزار شد، مهکام گفت: منشاوی دارای ابهت و عظمت معنوی بود و در زمینه تلاوت قرآن بین ایشان و دیگر قراء وجه تشابهی نیست، مرحوم منشاوی قرآن را تلاوت می‌کرد، نه قرائت؛ فرق است بین تلاوت و قرائت هر تلاوتی قرائت هست ولی هر قرائتی، تلاوت نیست که این موضوع بحث مفصلی را می‌طلبد.

این داور بین‌المللی عنوان کرد: در تحلیل تلاوت این قاری باید به این نکته توجه کرد که در اجرای مقام «رست» در بین همه استادان امتیاز ویژه‌ای دارد، صوت و لحن شیوا و ارائه تحریر‌هایی که متصل در تلاوت‌هایش دارد، یک حالت خاصی را پدید آورده است که هیچ استادی شبیه آن را نمی‌تواند تلاوت کند، این‌ها همان جاذبه‌هایی است که قرآنی‌ها را جذب این شخصیت کرده است، بی‌‌علت نیست که منتخبان و ممتازان عرصه تلاوت قرآن الگوی خود را استاد منشاوی تعیین می‌کنند.

وی در ادامه به ذکر خاطره‌ای از نخستین سفرش به حج تمتع در سال 57 پرداخت و گفت: در تشرفم به حرمین شریفین با جوانی آفریقایی که به سبک منشاوی قرآن را با سوزی خاص قرائت می‌کرد، آشنا شدم، روحانی‌ بسیار بابصیرتی در گروه آن‌ها بود، وی معتقد بود که دنیا منشاوی را نشناخت، از او دلیل این سخنش را جویا شدم، وی در پاسخ این جمله را گفت که وقتی محمد‌صدیق منشاوی می‌خواند، گویا آیات وحی نازل می‌شد و این خصوصیت فقط در سبک منشاوی مشهود است.

وی تصریح کرد: مرحوم منشاوی راحت و بدون تکلف قرآن می‌خواند، مثلاً اگر استادی یک صفحه 15 سطری از قرآن را در 10 دقیقه بخواند، مرحوم منشاوی در هشت دقیقه و بدون کاستن از کیفیت، تلاوتی روان از خود به جا می‌گذاشت، اگر چه در ایران افرادی که از این استاد تقلید می‌کنند، کم نیستند، اما استقبال کم از سبک و تقلید منشاوی مجموعه علت‌هایی دارد، یکی از آن‌ها این است که اگر در مسابقات قرآن قاری به سبک منشاوی تلاوت کند، برخی از داوران برایشان مقبول نیست و امتیاز نمی‌دهند و این سبک داوری سلیقه‌ای می‌شود و عمل این داوران اصلاً مقبولیت ندارد.

این مدرس قرآنی گفت: باید به مجموعه تلاوت قاری امتیاز داد، اگر داور قرآنی سبک منشاوی را نمی‌پسندد ــ که البته این افراد بدسلیقه هستند ــ داوری او اشکال دارد؛ به طور حتم افرادی که شیفته سبک این قاری عارف می‌شوند از ویژ‌گی‌هایی چون؛ معنویت، روحانیت، شخصیت، ادب، متانت در تلاوت، اهمیت دادن به تطابق معنا در صوت و لحن و تلفظ کلمات برخوردارند که چنین قاری را برگزیده‌اند.

وی اظهار کرد: پردازش به صوت و رنگ‌آمیزی صوت، از دیگر ویژ‌گی‌های تلاوت استاد منشاوی است، ایشان با صوت خود می‌خواند، اما صوت خود با غیرخود چه فرقی دارد؟ اکثر استادان با صوت مصنوعی می‌خوانند این در صوت‌شناسی قابل مطرح است، مرحوم منشاوی با تمام وجود و با صوت طبیعی می‌خواند، این است که به دل می‌نشیند و افرادی که او را الگو و مقتدا قرار می‌دهند، به دلیل رعایت دقیق قواعد وقف و ابتدا است که در عین حال قواعد تجوید را هم کامل رعایت می‌کردند.

در ادامه این نشست «شهریار پرهیزکار» حافظ و داور بین‌المللی قرآن کریم با شرکت در یک ارتباط تلفنی با اشاره به این‌که در همان اوایل که تلاوت قرآن را آغاز کرده است به مدتی کوتاه سبک مرحوم عبدالباسط را دنبال می‌کرده است، گفت: قبل از آن‌که در بحث حفظ قرآن وارد شوم، خیلی به سبک استاد منشاوی علاقه‌مند شدم و تلاوت ایشان بنده را خیلی تحت تأثیر قرار می‌داد و من از تلاوت‌های ایشان خیلی استفاده کردم، البته قبل از آن‌که انتخاب بعدی‌ام مرحوم مصطفی اسماعیل باشد.

این داور بین‌المللی افزود: مدت زمان زیادی تحت تأثیر تلاوت‌های محمد صدیق‌منشاوی بودم و تقریباً تا میزان خوبی در تقلید از مرحوم منشاوی موفق بودم و آشنایی با لحن ایشان کمک کرد تا وارد الحان و اسلوب‌های دیگر شوم، از لحاظ فنی یکی از عالی‌ترین و فنی‌ترین تلاوت‌هایی که در سطح تلاوت‌های جهان اسلام صورت گرفته است تلاوت‌های ایشان است، صدای استثنایی و فوق‌العاده آماده و عالی است.

وی عنوان کرد: زمانی که سبک تلاو‌ت‌های ایشان را تقلید ‌کردم، عکس ایشان را ندیده بودم و تصور من از ایشان یک فرد کاملا معنوی بود؛ عبدالباسط تلاوت‌های زیبایی داشت و همین‌طور مرحوم مصطفی اسماعیل که خود شاهکارهایی از تلاوت خلق کرده است و در عین حال آن چیزی که در طنین مرحوم منشاوی بود چیزی دیگری است و به غیر این‌که صدا حزین بود، جنس صدا و به کارگیری ایشان از صوتشان جدا از بحث لحن یکی از بهترین و زیباترین و موثرترین صداهایی است که می‌تواند، معرفی شود که شنونده را تحت تاثیر قرار دهد.

این حافظ قرآن در ادامه گفت: به نوجوانان توصیه می‌کنم که اگر صدایشان مطابقت دارد، استفاده از اسلوب و سبک منشاوی را فراموش نکنند و از نظر لحن هم ایشان فوق‌العاده خوب می‌خواند و باید ایشان را جزء 10 نفر ممتاز در عالم اسلام نام ببریم که قطعاً در مرتبه بالا همین استاد منشاوی است و در بحث به کارگیری نغمات و الحان بسیار زیبا و فوق‌العاده است و موردی که از تلاوت ایشان احساس می‌شود، که ایشان در حال و هوای خاصی تلاوت می‌کرده است و فقط یک سری ارائه توانایی‌های هنری در بحث لحن و این‌ها نبوده است.

وی اظهار کرد: البته توانایی‌های هنری خیلی مهم است مانند توانایی‌هایی که مرحوم مصطفی اسماعیل در ارائه الحان دارد که منحصر‌به فرد است و در منشاوی مثل این‌که با تمام جانش و دل می‌خواند و تلاوت می‌کند در ایشان یک طهارت روحی احساس می‌شود و در یک حالت ملکوتی و معنوی می‌خواند. سبک ایشان را از سبک‌های بسیار ممتاز می‌دانم و این اصلی مسلم است که اگر جوانان بر روی سبک منشاوی کار بکنند، این توانایی را خواهند یافت تا وارد اسلوب‌های دیگری شوند و تسلط بر سبک «منشاوی» ذهن را برای خلق اسلوب‌های جدید آماده می‌سازد.

این کارشناس قرآنی تأکید کرد: جوانان متاسفانه با سبک و سیاق‌هایی که نسبت به این افراد بزرگ سبک و اسلوب دست دوم است می‌خوانند و در مسابقات به خوبی مشاهده می‌شود که سرچشمه اصلی چون کامل یوسف، مصطفی اسماعیل، عبدالباسط، منشاوی و شعیشع را رها کرد‌ه‌اند و به سمت تلاوت‌های دسته دوم و سوم رفته‌اند که این سبک‌ها نیز هر چه دارند از سبک قدماء است و جوانان از زیبایی‌ها و مهارت‌های فوق‌العاده‌ای و زیبا در سبک‌ استاد منشاوی غافل نشوند.

یادآوری می‌شود، در بخش‌های پیشین نشست واکاوی ابعاد فنی تلاوت‌های قرآن استاد «محمدصدیق منشاوی» مطرح شد که تلاوت‌های روح‌بخش «منشاوی» از خلق نغمات بر اساس مفاهیم آیات قرآنی نشأت می‌گرفت و منشاوی نغمات قرآنی را بر روی معانی آیات خلق می‌کرد.


 
تصاویر-2
ساعت ۱۱:٥٠ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢۸ امرداد ۱۳۸٩   کلمات کلیدی: تصاویر

 

 

 


 
اطلاعیه
ساعت ۱٠:۱٩ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۳ امرداد ۱۳۸٩   کلمات کلیدی: اطلاعیه

بسمه تعالی

با سلام و احترام خدمت تمامی کاربران گرامی

وبلاگ استاد منشاوی در نظر دارد با همکاری کاربران گرامی و دوستداران نوای ملکوتی آن استاد به تحلیل تلاوت های مشهور این استاد فقید بپردازد.بدین وسیله از همه قاریان،اساتید،دوستداران قرآن و کاربران گرامی دعوت می کند که مطالب و اطلاعات ارزنده خود را در مورد تلاوت های مختلف این استاد در اختیار این وبلاگ قرار دهند.استفاده از اطلاعات مفید و ارزنده شما باعث افتخار ماست.

در صورت تمایل مطالب خود را به آدرس ایمیل sadafi@mihanmail.ir ارسال نمایید.

و من الله توفیق

 


 
 
ساعت ۱:٠٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۱ امرداد ۱۳۸٩   کلمات کلیدی: تلاوت های استودیویی ،تلاوت های کوتاه ،مصاحبه و گفتگو ،مقاطع زیبا

سلام.در این پست فایل صوتی جالبی که به تازگی به دست آوردم را می گذارم.البته این فایل مدتهاست که در سایت های عربی موجود است ولی من تاکنون آن را ندیده و نشنیده بودم.این فایل مربوط به سفر شیخ المنشاوی به عراق است که در بغداد ضبط شده و در آن گروهی از علما و قاریان عراق به همراه شیخ منشاوی به گفتگو می پردازند.نکته جالب در کلیپ صحبت شیخ منشاوی است که قبل از این  صدای ایشان را هنگام صحبت نشنیده بودم.همچنین دو تلاوت کوتاه نیز از سور مبارکه شعرا و قمر و الرحمن در این جلسه قرائت شده است.البته بنده به زبان عربی مسلط نیستم و نمی دانم که چه صحبتهایی در این بین رد و بدل شده است.اگر دوستان به زبان عربی اشراف دارند لطفا مرا راهنمایی بفرمایند.

دانلود


 
چگونگی تقلید از استاد منشاوی
ساعت ۱٢:٥۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٥ امرداد ۱۳۸٩   کلمات کلیدی: تحلیل

(بخش هایی از این مطلب از وبلاگ همه چیز از همه جا برگرفته شده است)

ویژگی های استاد منشاوی . چگونه از منشاوی تقلید کنم ؟ ازچه سوره هایی تقلید کنم ؟

در باره صوت و نحوه تلاوت استاد منشاوی هرچه بگوییم باز هم کم است.استاد منشاوی،به قول استاد ابوالقاسمی،حنجره ای خاص دارد.یعنی حتی در بین قاریان مصری نیز فرم صوتی و حنجره ای ایشان خاص است که بعدا مصداقش را عرض خواهم کرد.

اولین نکته ای که در تلاوت استاد توجه شما را جلب می کند،حزن زیبا و صدای قوی و دلنشین و لحن روان این استاد است.به صورتی که از نظر بسیاری از قاریان تلاوت ایشان به حدیث قرآن با حزن نازل شده است پس آن را به حزن بخوانید شباهت بیشتری دارد.

برخلاف این تصور غلط که در میان برخی از جوامع قرآنی جا  افتاده،منشاوی ساده نمی خواند،بلکه تقلید از ایشان ساده است به همین خاطر در ابتدا به نوجوانان تقلید از ایشان یا استاد عبدالباسط را نوصیه می کنند.

دیگر این که بر خلاف تصور همه استاد دارای ارتفاع صوتی بسیار بالایی هم هست.برای صدای او نمی توان انتهایی در نظر گرفت  به بیان عامیانه در تلاوت هر چه قدر بخواهد اوج می گیرد و خیلی جاها واقعا فریاد می زند ( بدون تکلف و در اوج زیبایی ) و البته به احتمال زیاد در هیچ تلاوتی حداکثر اوج صدای خویش را نشان نداده است  .

دیگر این که صدای استاد بسیار انعطاف پذیر است.هم از نظر تحریر و هم از نظر طنین و تغییر زیبای جنس صدا.مصداق این گفته تلاوت مشهور حشر،علق،حمد،بقره استاد است که در آیات پایانی سوره حشر به شکلی بسیار زیبا حس و حال و طنین و قدرت تحریر زنی فوق العاده خود را به نمایش می گذارد و در غیرالمغضوب علیهم و ...طنین زیبای صدای خود و نوآوری های لحنی را در کنار حزن نشان می دهد.

نکته مهم : بعضی ها این چنین می انگارند که استاد منشاوی لحن ساده ای دارد . هرگز این چنین نیست . مثال 1 :  از قرآن هرکس به اندازه درک خودش می فهمد چه دانشمند چه یک بی سواد چه یک بچه . مثال 2 : هنگامی که یک دانشمند بزرگ که دارای بیان قوی است مثل امام خمینی در حال صحبت است  هر کس به اندازه فهم خویش برداشت می کند .  حال در تلاوت منشاوی هم دقیقا این گونه است .

لحن استاد نیز در عین حال که در بسیاری از تلاوت ها تکراری به نظر می رسد اما هربار زیبایی ها و ظریف کاری های جدیدی به آن اضافه می شود که آن را زیبا تر از پیش می کند.در باب الحان ابتکاری استاد هم  که این جا مجال بحث نیست.

-پرده شروع تلاوت کمی بالاتر یا در حد پرده صوتی حرف زدن معمولی است که به دلیل قدرت و ... همین پرده برای قاریان بالاست در واقع مقلد منشاوی اگر بخواهد مثل او بخواند و در همان پرده و ارتفاع صوتی تلاوتش را شروع کند  در جایی حدود توسط صدایش می شود

2- پرده به پرده بالا می رود یعنی از همه قسمت های صدای خود استفاده میکند و جهش های ناگهانی ندارد آرام آرام وبدون عجله بالا میرود

3- همین طور از شروع تلاوت افزایش ارتفاع می دهد تا این که به پرده های زیر برسد و با قدرت زیاد فریاد می زند اما برای این که گوش شنونده خسته نشود و تلاوت دچار یکنواختی نگردد به مرور و طی چند آیه با تکنیک های صوتی تحریری مثل تحریر هایی منحنی شکل و نزولی  و به کمک لحن چند پرده پایین می آید یا آرام تر می خواند یا .. سپس از قسمت زیبای صدای خود دوباره شروع می کند به اوج گرفتن و البته چند دقیقه طول می کشد تا به اوج برسد .

دقت کنید که این بار ممکنه جنس صدای خود و حتی لحن الاداء را تغییر دهد

4- تغییر زیبای جنس صدا حین تلاوت

5- مطابقت طرز بیان با معنا و تفسیر آیات با بیان های مختلف

چگونگی تقلید از شیخ منشاوی:

در ابتدای تقلید از استاد منشاوی یا هر استاد دیگر،شما باید چند تلاوت مشهور از استاد را گوش دهید و یکی را که زیبا تر و جامع تر و در عین حال با صوت شما مطابقت دارد انتخاب کنید و آن را خوب گوش دهید.سپس این تلاوت را به قسمت های 5 تا 8 دقیقه ای تقسیم کنید و هر قسمت را خوب یاد بگیرید و هیچ نکته را از قلم نیندازید.(مانند حفظ آیات،نکات تجویدی،الحان،حس و حال تلاوت،تحریر ها،چگونگی ادا و بیان کلمات،توازن در تلاوت و...)

سعی کنید روی هر تلاوت یک ماه تا یک ماه و نیم وقت بگذارید.بعد از اینکه احساس کردید الحان فرا گرفته شده را خوب می توانید اجرا کنید آیاتی دیگری را باز کنید و این الحان روی آن ها اجرا کنیدوسعی کنید از آیات ساده شروع کنید.مانند سوره نبا یا انفطار.اگر در ابتدا نتوانستید خوب الحان را اجرا کنید نگران نباشید.با تمرین و به مرور زمان خواهید توانست.

مشکلی که بسیاری از مقدان استاد منشاوی از جمله بنده حقیر دارند،مشکل تحریر زنی است.یکی از ویژگی های خاص حنجره استاد منشاوی همین است:اینکه ایشان با سرعت بسیار زیاد تحریر می زند و این کار هر کسی نیست.اگر این مشکل را دارید می توانید تحریر های استاد را به دقت گوش کرده و آن ها را از هم تفکیک کنید  و جدا جدا و آهسته آهسته(مانند برادر شیخ محمد صدیق،شیخ محمود صدیق منشاوی)اجرا کنید.

البته بنده حقیر در جایگاهی نیستم که بخواهم چیزی به شما عزیزان یاد بدهم اما گفتم شاید تجربیات ناچیزی که من در این زمینه دارم به کار کسی بیاید.

پس از این که یک ماه از پایان تقلید از یک سوره گذشت در حدود یک هفته آن سوره را دوباره تقلید کنید و صدایتان را ضبط کنید و ببینید در دفعه ی دوم تقلید از یک سوره  چقدر بهتر از دفعه اول خواندید . دو تا سه بار همین کار را انجام دهید یعنی بعد گذشت یک ماه دیگر باز هم دوباره از همان سوره برای مدت حدود یک هفته تقلید کنید این کار باعث می شود الحان و آیات آن سوره برای همیشه در ذهنتان بماند هم  آن تلاوت را شبیه تر به استاد بخوانید هم هر بار چیز های بیشتری بیاموزید ( زیرا هر دفعه که یک تلاوت را گوش دهید یک نکته یا رمز جدید یاد می گیرید . ) و فواید زیاد دیگری هم دارد ...

از چه سوره هایی تقلید کنیم؟

خیلی ها عقیده دارند که برای تقلید از منشاوی تلاوت های زیادی را لازم نیست حفظ کرد و فقط چند تلاوت کافی است اما استاد منشاوی قاری است که در هر تلاوتش  نکته جدیدی وجود دارد.سوره هایی که حتما باید تقلید شوندعبارت اند از:

1-حشر-علق-حمد-بقره

2-روم-ضحی-شرح-حمد-بقره

3-شعرا 52 تا 89

4-قصص-68 تا 85

5-لقمان-8 تا 30

6-قاف-الرحمن

7-سجده(استودیویی-لینک در وبلاگ موجود است)

8-اسرا-1تا 14

9-زخرف -دخان-قدر

١٠-انفطار-فجر-بلد

11-حشر-طارق-فجر-حمد-بقره

البته تقلید از دیگر تلاوت ها نیز مانعی ندارد و بسیار مفید خواهد بود اما این تلاوت مشهور ترین و فنی ترین تلاوت های استاد منشاوی هستند  از این رو برای تقلید مناسب ترند.

و من الله التوفیق


 
 
ساعت ۱٢:٤٢ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٤ امرداد ۱۳۸٩   کلمات کلیدی: تلاوت های استودیویی ،تلاوت های کوتاه

تلاوتی نادر و زیبا از شیخ محمد صدیق که در یک جلسه خصوصی و در سال 1965 در عراق اجرا شده است.

دانلود تلاوت سوره های قمر-الرحمن

نکته جالب در این تلاوت این است که شیخ منشاوی در این تلاوت به جای استفاده از مقام بیات پس از مقام رست ،وارد مقام سه گاه شده و این مقام را تا پرده های بالا اجرا می کند و سپس به زیبایی در مقام رست فرود می آید.